Bu e-Kitap Sayesinde Başarabilecekleriniz?

Uzun yıllar çip tuning sektöründe, değişik ülkelerden farklı modellerle iş yaptığımız tuning firma ve kişilerini beceri ve iş modelleri olarak 3 değişik kategoriye ayırıyoruz:

1. Seviye: Dışarıdan elde ettikleri (bunda ayıp veya yanlış olan bir durum yok), kalitesinden emin oldukları bir REFERANS dosyayı bir araç tipi için satın alıp veya bir şekilde elde edip, bu referans dosya’dan DOSYA EDİTÖR UYGUYLAMASI kullanarak aynı motor ve ECU ama değişik yazılım numaralarına uygularlar. Bu tür tunerların motor mekanik bilgisi olmadığı gibi,gerekmemektedir.

2. Seviye: Yukarıdaki 1. Seviye’de anlatılan becerilere ek olarak, motor mekaniğinden anlayıp, belli bir tecrübe ile oluşan “ECU tiplerine özel haritaları” kısmen de olsa dosya içinde arayıp bulabilme yeteneğine sahip tuner’lardır. Dışarıdan referans dosya almadan önce kendi bilgi ve becerileri ile kabul edilebilir kalitede dosya yapmayı deneyip, sadece gerektiği durumlardadışarıdan referans dosya araştırırlar.

3. Seviye: Kendi daynoları üzerinde ve gerçek yol koşullarında OBD2’den motor verileri toplayarak en mükemmel dosyayı elde etmeye çalışırlar. Kendi pazarlarında popüler olan araçlarda çok yoğun araştırma ve geliştirme ile mükemmel dosya yaparlar. Bu tür tuner’lar dışarıya (diğer tunerlara) da dosya satabilir, özel modifiyeli araçlara özel dosya yapabilir, ve özel proje dediğimiz bir motora sonradan eklenen motor yönetim sistemlerini sıfırdan programlayabilirler.

Bu 3 kategoriye ayırma sadece bilgi ve tecrübeye dayalı olmayıp, çalıştıkları pazar ve seçtikleri iş modeline göre de değişebilir.  Yani, 1. Seviye’de işlem yapan tuner aslında 2 veya 3 sevide bilgi ve tecrübede olup, içinde bulunduğu pazar ve takip ettiği iş modeli çerçevesinde sadece 1. Seviye de tanıtılan çerçevede işlem yapıyor olabilir.

Bizim çip tuning eğitim (kurs) kitabımız yukarda tarif edilen 3. Seviye’ye ve hatta daha ilerisine ulaşabileceğiniz bilgileri yayına başladığımız andan itibaren içerecek ve sürekli olarak yapılacak eklemeler sayesinde çip tuning sektöründeki en güncel cihaz ve yazılım uygulamaları hakkında bilgilendirilecksiniz .

Hangi seviyeye ulaşacağınız konusundaki sınır bu kitabın kapsamında değil, sizin teorik (bu kitap) ve pratik (dosya editor uygulamalarında ve gerçek araçlar üzerinde) olarak bu öğrenme sürecinde kendinizi ne kadar geliştirebileceğinize bağlıdır.

Kısaca bir benzetme yapmak gerekirse; Motorlu araç kullanmayı öğrenmek isteyen bir kimseye ehliyet alması için gerekli olan tüm teknik ve pratik bilgiler, mevcut en iyi kurslarda sağlansa bile, nasıl bir sürücü olacağı kendi beceri, refleks, düşünce şekli ve zamanla birikecek tecrübesi ile belirlenecektir.

Bu kitap size modifeye dosya yapmak için gerekli olan tüm teknik ve ticari bilgileri eksiksiz sunmaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, her aracın motor mekanik ve elektronik kontrol sistemlerinin değişik olduğu ve her biri için farklı “ideal” değişimler gerektiğidir.  Bu kitap iyi bir modifikasyon için “teoride” olması gereken tüm değişiklikleri sebepleriyle anlatmaktadır ve de en önemlisi çip tuning işine başlangıcı zorlaştıran EDİTÖR UYGULAMA kullanımını en iyi şekilde göstermektedir.

Ancak, binlerce değişik araç ve motor tipi için hangi veriyi ne kadar değiştirmeniz gerektiğini anlatmamaktadır (anlatması da mümkün değildir). Her bir araç ve motor tipi için ne kadar çok uğraşacağınız (dyno ve yolda veri toplama, bunların sonucunda değişik dosyalar deneme), o motor tipinde göstereceğiniz başarıyı belirleyecektir.

Hiç bir kaynak (bu e-Kitap da dahil), sizi bir anda en mükemmel “tuner” yapamaz. Bu chip tuning eğitim (kurs) e-Kita size, açması çok zor olan bir kapıyı açacak, ancak kapıdan geçtikten sonra yapacaklarınız tamamen sizin imkan, istek ve hırsınıza bağlıdır.